Kismet Σχολή Μαγείας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αυτοαφιέρωση στην Εκάτη

Πήγαινε κάτω

Αυτοαφιέρωση στην Εκάτη Empty Αυτοαφιέρωση στην Εκάτη

Δημοσίευση από Kismet Τετ Μαρ 18, 2020 8:42 pm

Σε ένα από τα μαγικά γριμόρια της Εκάτης υπάρχει αυτή η επίκληση ως προσευχή αυτοεφιέρωσης σε όσους Γουικανούς επιθυμούν να ακολουθήσουν τη διδασκαλία, τον μυστικισμό και τα μαγικά μυστήρια της Θεάς. Η Εκάτη θεωρείται μια από τις μεγαλύτερες θεές της μαγείας στην Ελλάδα και προστάτιδα της πύλης του κάτω κόσμου, Κυρά των σταυροδρομιών και της απόκρυφης σοφίας και γνώσης.

"Εκάτη, μακρυνή Θεά του σύμπαντος, η αγαπημένη της Μαγείας, Εσύ Θεά της Θράκης και της Σελήνης, του δειλινού και του κάτω κόσμου. Εσύ η Γηραιά, Βασίλισσα του κόσμου των πνευμάτων. Εσύ που υφαίνεις τον κοσμικό ιστό του σύμπαντος με όλα τα γεγονότα, φύλακα των Ακασικών Αρχείων.
Θεά της Μαγείας  και Μεγάλη Μητέρα του αστρικού πεδίου, της φύσης και της πλάσης. Κόρη των τιτάνων του Ταρτάρου και της Νυχτός, εσύ που κυβερνάς τα μυστικά έργα της Τέχνης, της Σοφίας. Η πιο ισχυρή από τις φάσεις της Σελήνης, η πιο Σκοτεινή ώρα, η Γραία, δοξασμένο το όνομά σου. Εσένα που σε συνοδεύουν τα λαγωνικά, φρουροί των πυλών του αγνώστου, σύμβολό σου το δρεπάνι, ο δαυλός, και η μαρμίτα. Σε εσένα αναφέρεται το τρίπτυχο ζωή-θάνατος-αναγέννηση. Εσύ που κρατάς τα κλειδιά του σύμπαντος. Εσένα που τιμούμε την ιερή σου εορτή στις 13 του Αυγούστου. Εσύ που έχεις τον έλεγχο επάνω στη γέννηση, τη ζωή και τον θάνατο και όλες οι απόκρυφες δυνάμεις της φύσης είναι στις διαταγές σου. Θεά της Χάσης, της πλάνης, της απόδοσης της δικαιοσύνης, προστασίας από το κακό, της αναγέννησης....
Ευλογημένο να είναι το όνομά σου.
Εγώ ο/η "τάδε" από σήμερα τούτη την ημέρα κι ώρα και σε ετούτο το μέρος δηλώνω την πίστη μου κι αφιερώνω το μαγικό μου έργο στο όνομά σου. Ότι εσύ είσαι η αλήθεια, το φως, το σκοτάδι, το ιερό κερί που καίει στο βωμό. Σε τιμώ και σε δοξάζω  με όλη μου τη συνείδηση κάθε μέρα της ζωής μου στο μαγικό μου έργο. Είθε να μου δώσεις τη φώτιση, τη γνώση και όλα τα αγαθά σου να τα μοιραστείς μαζί μου! Είμαι ο/η γιος/κόρη σου. Είμαι ο/η ιεράς/ιέριά σου."

Απύθηνε αυτή την επίκληση καίγοντας θυμίαμα προσφορά στη Θεά και κάψε ένα μαύρο κερί που θα χαράξεις επάνω το σύμβολο της Εκάτης με τις τρεις Σεληνιακές φάσεις της Γουίκα ως τελετυργικό μύησης και δήλωσης πίστης σε Εκείνη. Στις μαγικές τελετουργίες ή στις εορτές των Σάμπατ των μαγισσών θα επικαλείσαι το δικό της όνομα όταν αναφέρεσαι στη Θεά, και μόνο. Πάντα με ευλάβια και πάντα τηρώντας τον ιερό νόμο των τριών.
Kismet
Kismet
Αρχιμάγισσα
Αρχιμάγισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2016

https://kismetshop.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης