Kismet Σχολή Μαγείας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Kismet Σαβ Ιαν 04, 2020 10:05 pm

Μύηση πρώτου βαθμού.

   • Άτομα: υποψήφιοι(2)
   • Υλικά: ύφασμα (μαντήλι) για σκέπασμα των ματιών, κόκκινο κορδόνι 3 μέτρων περίπου, 1 κοντό λευκό κορδόνι η καλώδιο, λάδι μύησης (κατα προτίμηση το Ιερό Λάδι του Μάγου Αμπραμελίν), υλικά για σχηματισμό κύκλου, τα μαγικά εργαλεία της Τέχνης, 1 κουδουνάκι , κόκκινο κρασί και κεικ που θα ευλογηθούν από πριν.

Προετοιμασία: ο ένας από τους υποψηφίους δένει τα μάτια του άλλου με το ύφασμα και τους καρπούς των χεριών από πίσω με το κόκκινο κορδόνι και δεμένο με κόμπο στο λαιμό που πέφτει κάτω σαν σκοινί ρυμούλκησης (σαν υπόδουλος). Το μικρό λευκό κορδόνι η καλώδιο χρησιμοποιείται σαν κόπιτσα στο δεξί αστράγαλο. Έπειτα ο δεμένος λέει τα εξής λόγια: “Πόδια ούτε δεμένα αλλά ούτε και ελεύθερα!”  

Ο ιερέας (ένας από τους 2 υποψηφίους), σχηματίζει τον κύκλο. (Οι οδηγίες παρατίθενται σε άλλο κεφάλαιο σχηματισμού και κλείσιμο του κύκλου). Αυτός που θα κάνει την επίκληση φέρνει από τον βωμό το τελετουργικό στιλέτο και ανοίγει μια πύλη (αοφοριστικό πενταγράμμο) στα βορειοανατολικά.
Επικλητής: "Ω εσύ που στέκεσαι στο κατώφλι ανάμεσα στον ευχάριστο κόσμο των ανθρώπων και στα φοβερά πεδία των Αρχόντων των Εξωτερικών Συμπάντων, έχεις το κουράγιο να κάνεις τη δοκιμασία;"

Στρέφοντας τη λεπίδα ο επικλητής στον άλλον υποψήφιο ο οποίος βρίσκεται έξω από τον κύκλο, συνεχίζει:

"Για μένα αλήθεια είναι, ότι θα ήταν καλύτερα να ριχτώ με ορμή επάνω στη λεπίδα και να αφανιστώ παρά να κάνω τη δοκιμασία αυτή με φόβο στη καρδιά."

Υποψήφιος: "Έχω δύο κωδικούς. Απόλυτη αγάπη και απόλυτη εμπιστοσύνη."

Επικλητής: "Όλοι όσοι έχουν το ίδιο είναι διπλά ευπρόσδεκτοι. Σου δίνω την άδεια να περάσεις αυτό το φοβερό κατώφλι."

Ο μυητής-υποψήφιος αρπάζει πάνω από τη μέση με το αριστερό του χέρι τον μυούμενο υποψήφιο τον φιλάει στο δεξί μάγουλο (αδελφικά) και τον φέρει μέσα στον μαγικό κύκλο. Κατόπιν κλείνει την πύλη. "Λάβετε υπόψιν σας Ω εσείς Άρχοντες της Ανατολής, Νότου, Δύσης, Βορρά) ότι ο (τάδε) είναι κατάλληλα προετοιμασμένος να μυηθεί σε Μάγο/Μάγισσα". Στη συνέχεια ο μυητής-υποψήφιος χτυπάει το καμπανάκι 3 φορές καθώς στρέφεται προς τον άλλον υποψήφιο και τον βάζει να σταθεί με τη πλάτη γυρισμένη μπροστά από το βωμό στα γόνατα. (με πρόσωπο το Νότο εάν ο βωμός είναι νότια). Ο ίδιος στέκεται στο κέντρο του κύκλου με πρόσωπο τον υποψήφιο (και το βωμό) και λέει:
Μυητής: "Σε άλλες θρησκείες ο δόκιμος γονατίζει καθώς ο Ιερέας δεσπόζει. Αλλά στη Μαγική Τέχνη έχουμε μάθει να είμαστε ταπεινοί, και γονατίζουμε για να σε καλωσορίσουμε και σου λέμε:" (προσκυνώντας)

"Ευλογημένα να είναι τα δικά σου πόδια, που έφεραν εσένα σε αυτούς τους δρόμους". (Ακούμπα την Αθάμη επάνω στα πόδια). "Ευλογημένα να είναι τα γόνατά σου, που θα προσκυνήσουν μπροστά στον ιερό βωμό" (Ακούμπα την Αθάμη επάνω στα γόνατα). Ευλογημένος να είναι αυτός ο φαλλός, διότι χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχαμε. (Ακούμπα με την Αθάμη λίγο πιο πάνω από το εφηβαίο). Ευλογημένο να είναι τούτο το στέρνο πλασμένο με ρώμη. (Ακούμπα με την Αθάμη το στήθος). Ευλογημένα να είναι τούτα τα χείλη, που θα εκστομίσουν τα ιερά ονόματα." (Ακούμπα την Αθάμη στο στόμα ή σημάδεψε στο σημείο εκείνο τη λεπίδα, στον αέρα).
Όρθιος.
Μυητής: "Είσαι έτοιμος να ορκιστείς ότι θα είσαι αληθινά πιστός στην Τέχνη;"

Υποψήφιος: Είμαι.

Μυητής: “Τότε επανέλαβε μετά από μένα: Εγώ ο (τάδε), ενώπιον των μοναδικά Ισχυρών σύμφωνα με τη δική μου ελεύθερη βούληση και συμφωνία, ορκίζομαι με ευλαβικότητα  χωρίς καμιά επιφύλαξη, ότι θα κρατήσω για πάντα μυστικά και δε θα αποκαλύψω ποτέ τα μυστικά της Τέχνης, εκτός αν πρόκειται για το κατάλληλο άτομο, κατάλληλα προετοιμασμένο εντός του Κύκλου όπως εγώ τώρα. Αυτός είναι  ο όρκος μου, με τις ελπίδες για μια μελλοντική ζωή με τα κριτήρια που έχει πάρει και ας γυρίσουν εναντίον τα όπλα μου εάν σπάσω αυτόν τον Ιερό Όρκο.”

Τότε ο Μυητής βοηθάει τον υποψήφιο να σταθεί στα πόδια του και φέρνει το λάδι επάλειψης και την Κούπα με τον οίνο. Ο Μυητής αλείφει τα δάχτυλα με το κρασί και το λάδι στα 3 ίδια σημεία και λέει: “με τον τρόπο αυτόν σημαδεύω εσένα με το σημάδι των Τριών. Σ’εξαγνίζω  με λάδι…” αγγίζει με τα υγρά δάχτυλα λίγο πιο πάνω από τον εφηβαίο, το δεξί στήθος και πάλι επάνω από τον εφηβαίο. Μετά βρέχει τα δάχτυλα με το κρασί και το λάδι στο ίδιο σημείο ξανά και λέει: “ Σ’εξαγνίζω με κρασί….Σ’εξαγνίζω με τα χείλη” (φίλα επάνω). Ο υποψήφιος τώρα λύνεται και του βγαίνει το μαντήλι από τα μάτια από τον Μυητή και του παρουσιάζει ένα ένα τα εργαλεία που πρόκειται να χρησιμοποιούν μαζί στις τελετές: το τελτουργικό στιλέτο (Αθάμη), τη Ράβδο, την Κούπα, και τη Πεντάλφα.

Μυητής: Σου παρουσιάζω τα Εργαλεία της Τέχνης. Τη Μαγική Αθάμη, την Κούπα, την πεντάλφα και τη ράβδο (προεραιτικά). Σε υποδέχομαι τώρα στο όνομα της Αστάρτης(Αράντια, Κερίντουεν, Ντιάνας, Εκάτης) νεαρέ μάγε" (φιλί). Στο σημείο αυτό μπορούν μαζί να φορτίσουν την Αθάμη. Πρέπει να εξαγνιστεί πριν τη χρήση της.

Προσφέρονται κέικ και κρασί αφού έχουν καθαγιαστεί.
Κι 2 μαζί:
"Ακούστε Εσείς οι Ισχυροί της Ανατολής/Νότου/Δύσης/Βορρά ότι εμείς (τα ονόματά μας) έχουμε αξιωθεί σαν Μάγοι.

Στον βορρά δήλωσε το εξής: Άκουσέ με Πανίσχυρε του βορρά Βορία, εσύ φύλακα των βόριων πυλών, εσύ παντοδύναμε θεέ, κι Εσύ παντοδύναμη θεά, ότι εμείς (οι τάδε) έχουμε αξιωθεί σαν Μάγοι.

Κλείσιμο του Κύκλου κι ευχαριστίες στα πνεύματα που παρευρέθησαν.

Το τελετουργικό αυτό είναι μια απόδοση από την Αλεξανδριανή έκδοση της Γουίκα και αφορά 2 υποψηφίους που επιθυμούν να μυηθούν στην Τέχνη της Μαγείας. Έχει διασκευαστεί και μετατραπεί σε μια πιο απλοποιημένη μορφή για κάθε κάποιον που επιθυμεί να μυηθεί στα μυστικά του Μονοπατιού στη σύγχρονη εποχή.
Kismet
Kismet
Αρχιμάγισσα
Αρχιμάγισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2016

https://kismetshop.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Μιχαλης Δευ Μαρ 09, 2020 2:56 pm

Αυτο το τελετουργικο ειναι ςπικινδυνο;

Μιχαλης
Εκπαιδευόμενος μάγος

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Kismet Δευ Μαρ 09, 2020 4:52 pm

Μιχαλης έγραψε:Αυτο το τελετουργικο ειναι ςπικινδυνο;
Το τελετουργικό αυτό έχει φτιαχτεί σε μια απλοποιημένη μορφή για να μυηθεί κάποιος στη Γουίκα και να ξεκινήσει την πορεία του στο μαγικό αυτό μονοπάτι. Η Γουίκα είναι μια λατρεία της φύσης και ως μαγικό σύστημα πρεσβεύει το "χωρις να βλάψεις κανέναν, κάνε αυτό που επιθυμείς". Ακολουθώντας τις οδηγίες και τις αρχές της Γουίκα με σεβασμό, πίστη κι αγάπη δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Ο μόνος κίνδυνος είναι όταν ασκούμε μαύρη μαγεία που δεν έχει καμια θέση στη Γουίκα.
Kismet
Kismet
Αρχιμάγισσα
Αρχιμάγισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2016

https://kismetshop.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Μιχαλης Δευ Μαρ 09, 2020 5:54 pm

Σας ευχαριατω πολυ!!

Μιχαλης
Εκπαιδευόμενος μάγος

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Kismet Τρι Μαρ 10, 2020 3:33 pm

Μιχαλης έγραψε:Σας ευχαριατω πολυ!!
Να είσαι καλά φίλε μου, ό,τι χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου.
Kismet
Kismet
Αρχιμάγισσα
Αρχιμάγισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2016

https://kismetshop.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Μιχαλης Τετ Μαρ 18, 2020 7:43 pm

Σας ευχαριστω πολυ ειστε η καλυτερη ερχομαι συχνα στο κισμετ ολα οσα με συμβουλευετε ειναι περα για περα αληθινα οπως και οι προβκεψεις τα ξορκια και τα προιοντα σας μα πανω απο ολα ειστε αληθινοι ανθρβποι!

Μιχαλης
Εκπαιδευόμενος μάγος

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Kismet Τετ Μαρ 18, 2020 7:49 pm

Μιχαλης έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ ειστε η καλυτερη ερχομαι συχνα στο κισμετ ολα οσα με συμβουλευετε ειναι περα για περα αληθινα οπως και οι προβκεψεις τα ξορκια και τα προιοντα σας μα πανω απο ολα ειστε αληθινοι ανθρβποι!
Εμείς ευχαριστούμε για την ψήφο εμπιστοσύνης σου και είμαστε πάντα εδώ σε ό,τι βοήθεια χρειαστείς.
Kismet
Kismet
Αρχιμάγισσα
Αρχιμάγισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2016

https://kismetshop.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Πυθιος Πεμ Μαρ 19, 2020 8:04 pm

Γεια σου Αρχιμαγισσα, εχω μια ερωτηση. Υπαρχει Τελετουργικο μυησης που ειναι φτιαγμενο για ενα μονο ατομο, δηλ. οταν δεν υπαρχει Επικλητης ; Υπαρχει κατι για μενα που ειμαι μονος μου ;

Απο που να αρχισει ενας αρχαριος σαν εμενα οταν θελει να αφοσιωθει με τη μαγεια ; Εσυ οταν ξεκινησες πως ξεκινησες. Θελω να πω πως και με τι να ξεκινησω. Ποια η βαση. Μπορεις να πεις κατι γι αυτο ;

Πρωτα απ ολα να πω πως ειμαι τελειος ασχετος επι του θεματος. Το μονο που κανω εδω και περιπου 20 χρονια ειναι διαλογισμος και προσπαθω να αλλαξω τον χαρακτηρα μου προς το καλυτερο.

Aν και ασχετος εχω περασει απο καποια βιωματα που μου "χαραξαν" τη ζωη. Μια τελετουργια εκανα στη ζωη μου και χτυπησε προς τα πισω. Το χτυπημα ηταν πολυ βαρυ και σιγα σιγα με οδηγουσε προς στη τρελα. Τελος παντων. Τελικα το δαμασα και σημερα μπορω να πω πως ειμαι πιο (ψυχικα) "υγιεις" απο ο,τι ειμουν στην αρχη (πριν το γεγονος). Απο τοτε αναρωτιεμαι συχνα τι ειναι η τρελα.

Παρολο που οι εμπειριες που ειχα ηταν αρνητικες ομολογω πως η μαγεια με ελκυει πολυ, ομως δεν τη ασκησα ποτε διοτι  συνειδητοποιησα πως πρωτα απ ολα πρεπει να εχω γνωση επι του θεματος. Πρεπει να γνωριζεις κανεις τι κανει οταν το κανει. Απο την αλλη ... πως θα μαθεις αν δεν ασκησεις. Απο που να αρχισω ;

Πυθιος
Εκπαιδευόμενος μάγος

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2020
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Kismet Παρ Μαρ 20, 2020 12:47 pm

Καλησπέρα. Όπως αναφέρεται στο τελετουργικό μύησης, μπορεί να γίνει και ατομικά χωρίς επικλητή. Απλώς παρέβλεψε το κομμάτι με τους διαλόγους του επικλητή κι επικεντρώσου στα λογια του μυητή που είναι και τα σημαντικότερα. Σημασία έχει το πως το αισθάνεσαι εσύ. Η Γουίκα είναι ένα σύστημα αγάπης κι αφοσίωσης στη φύση κι εναρμόνιση του εαυτού με το σύμπαν, τη φύση γύρω μας. Θα λέγαμε πως είναι θρησκεία και παράλληλα μαγικό σύστημα οικολογικού μηνύματος. Εάν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την ατραπό αυτή να θυμάσαι τον νόμο του κάρμα και των τριών: χωρίς να βλάπτεις κανέναν κάνε αυτό που επιθυμείς. Ό,τι στέλνεις εκεί έξω επιστρέψει x3. πίσω σε εσένα. Στο κισμέτ διοργανώνονται εκπαιδευτικά σεμινάρια για αυτούς που επιθυμούν να γνωρίσουν τη μαγεία καλύτερα. Για περισσότερες πληροφορίες κάλεσέ μας στο τηλεφωνικό κέντρο και ζήτα την κα Ματίνα για να σε ενημερώσει σχετικά.
Kismet
Kismet
Αρχιμάγισσα
Αρχιμάγισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2016

https://kismetshop.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Πυθιος Σαβ Μαρ 21, 2020 9:26 pm

Γεια σου Αρχιμαγισσα, ευχαριστω πολυ που απαντησες.

Kismet έγραψε:Η Γουίκα είναι ένα σύστημα αγάπης κι αφοσίωσης στη φύση κι εναρμόνιση του εαυτού με το σύμπαν, τη φύση γύρω μας. Θα λέγαμε πως είναι θρησκεία και παράλληλα μαγικό σύστημα οικολογικού μηνύματος. Εάν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την ατραπό αυτή να θυμάσαι τον νόμο του κάρμα και των τριών: χωρίς να βλάπτεις κανέναν κάνε αυτό που επιθυμείς. Ό,τι στέλνεις εκεί έξω επιστρέψει x3. πίσω σε εσένα.

Ωραια ακουγεται. Προπαντων μου αρεσε οτι αναφερεις στο σχολιο σου τρεις βασικες λεξεις που προσωπικα τις θεωρω πολυ βασικες. Ειναι η αγαπη, η αφοσιωση, και το λεγομενο καρμα.

Εκει που δυσκολευουν λιγο τα πραγματα ειναι στην αγαπη και το καρμα. Μπορει να θελεις να κανεις ενα καλο, δηλ. κατι που προσωπικα το θεωρεις εσυ καλο, και να ειναι κακο, και να γυρισει πισω. διοτι παραβιαζεις την ελευθερη βουληση του αλλουνου. Εκει αρχιζεις να μαθαινεις τι ειναι και πως εκφραζεται το "καρμα", αλλα το νιωθεις μεχρι το μεδουλι. Πολλες φορες τα πραγματα δεν ειναι ξεκαθαρα, δεν ειναι "λευκο" η "μαυρο", αλλα κρυβονται βαθια στη "γκριζα ζωνη". Ειναι οπως το φως που αποτελειται απο πολλα χρωματα.

Φυσικα δεν αναφερομαι στο συστημα της Γουικα, απλα ξεφυγα και εκανα μερικες σκεψεις πανω σε καποια θεματα, βλεπε το σχολιο μου πιο πανω.

Τελως παντων. Να εισαι παντα καλα !

Πυθιος
Εκπαιδευόμενος μάγος

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2020
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού Empty Απ: Τελετουργικό μύησης 1ου βαθμού

Δημοσίευση από Kismet Κυρ Μαρ 22, 2020 12:44 pm

Αλφα έγραψε:Γεια σου Αρχιμαγισσα, ευχαριστω πολυ που απαντησες.

Kismet έγραψε:Η Γουίκα είναι ένα σύστημα αγάπης κι αφοσίωσης στη φύση κι εναρμόνιση του εαυτού με το σύμπαν, τη φύση γύρω μας. Θα λέγαμε πως είναι θρησκεία και παράλληλα μαγικό σύστημα οικολογικού μηνύματος. Εάν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την ατραπό αυτή να θυμάσαι τον νόμο του κάρμα και των τριών: χωρίς να βλάπτεις κανέναν κάνε αυτό που επιθυμείς. Ό,τι στέλνεις εκεί έξω επιστρέψει x3. πίσω σε εσένα.

Ωραια ακουγεται. Προπαντων μου αρεσε οτι αναφερεις στο σχολιο σου τρεις βασικες λεξεις που προσωπικα τις θεωρω πολυ βασικες. Ειναι η αγαπη, η αφοσιωση, και το λεγομενο καρμα.

Εκει που δυσκολευουν λιγο τα πραγματα ειναι στην αγαπη και το καρμα. Μπορει να θελεις να κανεις ενα καλο, δηλ. κατι που προσωπικα το θεωρεις εσυ καλο, και να ειναι κακο, και να γυρισει πισω. διοτι παραβιαζεις την ελευθερη βουληση του αλλουνου. Εκει αρχιζεις να μαθαινεις τι ειναι και πως εκφραζεται το "καρμα", αλλα το νιωθεις μεχρι το μεδουλι. Πολλες φορες τα πραγματα δεν ειναι ξεκαθαρα, δεν ειναι "λευκο" η "μαυρο", αλλα κρυβονται βαθια στη "γκριζα ζωνη". Ειναι οπως το φως που αποτελειται απο πολλα χρωματα.

Φυσικα δεν αναφερομαι στο συστημα της Γουικα, απλα ξεφυγα και εκανα μερικες σκεψεις πανω σε καποια θεματα, βλεπε το σχολιο μου πιο πανω.

Τελως παντων. Να εισαι παντα καλα !
Εάν μέσα σου κάτι σου λέει ότι δεν είναι σωστό, τότε είναι μια ένδειξη. Εάν λειτουργείς ενάντια στην ελεύθερη βούληση δεν είναι τόσο ότι θα προκαλέσεις κακό στον άλλον όσο ότι αυτό θα έχει αντίκτυπο σε εσένα. Εάν για παράδειγμα βαρέσεις γροθιά στο τραπέζι, το χέρι σου θα πονέσει περισσότερο. Αυτό μας διδάσκει το κάρμα. Η γουίκα σαν μαγικό σύστημα μας δίνει τη δυνατότητα μέσα στην ατραπό της να σκεφτούμε ολιστικά, τη φύση και εμάς σαν ένα κι όλοι μέσα σε αυτήν σαν μια προέκταση του εαυτού μας. Δουλεύοντας επάνω σε αυτό το σύστημα μπορούμε να δουλέψουμε και τον εαυτό μας για προσωπική ανάπτυξη. Σίγουρα σαν μαγικό μονοπάτι μας προσφέρει και υλικά πράγματα (τα ξόρκια, της γητείες για υλικά θέματα) όμως αυτά είναι για να λύσουμε τις καθημερινες υλικές μας ανάγκες. Από εκεί και πέρα όμως δεν πρέπει να μένουμε εκεί. Πάντα πρέπει να θυμόμαστε τον βασικό νόμο: "Κάνε ό,τι επιθυμείς χωρίς να βλάπτεις κανέναν".
Kismet
Kismet
Αρχιμάγισσα
Αρχιμάγισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2016

https://kismetshop.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης